انتخابات آمریکا فرصت یا تهدید ؟

 بسم الله الرحمن الرحیم

 

انتخابات آمریکا فرصت یا تهدید ؟

چند روزی است خبر سفر جناب آقای ولایتی به  آمریکا در رسانه ها مطرح گردیده . این که اینگونه اخبار با چه هدف و انگیزه ای در رسانه ها بالاخص رسانه های معاند جمهوری اسلامی منتشر میشود مشخص می باشد .  نواسانات قیمت ارز و همچنین  گرانی وارده به مردم از پی این نواسات رسانه های معاند را به  واکنش برانگیخته است ، از این رو  در راس عملیات روانی  خود برانگیختن احساسات مردم و نا کار آمد جلوه دادن دولت در مهار گرانی را  قرار داده است .

الحق و الانصاف که این پرژه را به زیرکی در حال پیاده سازی می باشند .

به دور از بررسی صحت  سقم سفر جناب آقای ولایتی به نیویورک ، اگر در حال حاضر چنین سفری انجام شده باشد جای دست مریزاد  به مسولین و بالاخص تئورسین های حوزه بین الملل دارد !

دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا اوباما و رامنی بارها تاکید کردند که مساله ایران از دید آنها کم اهمیت  است و لی این کم اهمیتی بدانجارسیده که در سه مناظره اوباما و رامنی مهمترین مساله مباحثات آنها مساله ایران  باشد .


شرایط امروز ایران بی شباهت به  سال 1358 و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیست ، در آن زمان آزادی گروگانهای آمریکا برای جیمی کارتر  و  امروز ارتباط با ایران هسته ای  می تواند برگ برنده ای برای  اوباما  نامزد دموکراتها برای ورود به کاخ سفید باشد .

نمایندگان دوره نخست مجلس شورای اسلامی در اینکه نحوه تقابل و حل موضوع گروگان‌های لانه جاسوسی  توسط مجلس در نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تأثیر جدی دارد، اتفاق نظر داشتند اما در اینکه چگونه باید از این تأثیرگذاری استفاده کرد، به عبارت دیگر چه نتیجه‌ای را در انتخابات آمریکا باید رقم بزند، دو دیدگاه در مجلس وجود داشت:

دیدگاه اول معتقد بود که جیمی کارتر بعد از شکست در عملیات نظامی طبس به دنبال آن است که با رسیدن به تفاهم سیاسی با ایران و آزادی گروگان‌ها قبل از برگزاری نهایی انتخابات آمریکا برای دور دوم در مسند ریاست‌جمهوری آن کشور بماند. طرفداران این دیدگاه آشکارا اظهار می‌کردند اگر ما به دموکرات‌ها و شخص جیمی کارتر کمک نکنیم، نامزد جمهوری‌خواهان شخصی است به نام رونالد ریگان که خشونت و مواضع افراطی جمهوری‌خواهان علیه ایران را نمایندگی می‌کند و ما باید از روی کار آمدن وی جلوگیری کنیم.

در مقابل این دیدگاه، جمعی از نمایندگان مجلس که عمدتا اعضای جوان مجلس در آن زمان بودند که منو چهر متکی نیز جزو آنها بود، با هرگونه کمک به انتخاب دوباره جیمی کارتر بشدت مخالف بودند. آنها اعتقاد داشتند که تفاوتی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در تقابل با نظام جمهوری اسلامی وجود ندارد و ما باید با هر سیاستی که علیه کشورمان طراحی و اجرا می‌شود، مقابله کنیم

روز پنجشنبه پانزدهم آبان ۱۳۵۹ آخرین جلسه علنی مجلس قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که قرار بود در روز یکشنبه نهم نوامبر ۱۹۸۰ برگزار شود بود. همه شرایط برای تمام کردن موضوع فراهم شده بود. قرار غیر رسمی آن بود که در روز پنجشنبه بیانیه الجزایر به تصویب نمایندگان مجلس برسد و روز جمعه گروگان‌ها از تهران به پایگاه آمریکایی‌ها در آلمان منتقل شوند و همان روز یا حداکثر روز شنبه آقای کارتر از گروگان‌های آزاد شده در کاخ سفید استقبال نماید و در حقیقت با این برگ برنده، پیروزی خویش بر رونالد ریگان را قطعی کند. هرچند که این موضوع با شرکت نکردن جمعی از نمایندگام مجلس و یا باصطلاح آبستراکسیون انجام نگرفت و عملا بحث برگ برنده کارتر به شکست انجامید .

حال جای سوال است که جمهوری اسلامی ایران بعد از گشت سه دهه  اینبار برای عبور از تحریمها چنین سیاستی را پیاده  سازی می کند یا خیر ؟

/ 0 نظر / 29 بازدید